Pioneer 300 - klasyczna elegancja

Pioneer 300 - klasyczna elegancja

Szybki Pioneer 300 to konstrukcjadojrzała i dopracowana, ale w Polscemało znana. Przyglądamy się pierwszemu egzemplarzowi, jaki został niedawno sprowadzony do Polski.

Wnumerze 1/2013 przedstawiliśmy
nowatorski,
latający jeszcze wtedy
w próbach, czteromiejscowy samolot
Pioneer 400 z silnikiem Rotax
914. Owa intrygująca konstrukcja
wywodzi się, jak wspomnieliśmy,
z poprzedzającej ją dwuosobowej
wersji Pioneer 300 z silnikiem Rotax
912. Pora więc przedstawić i tę wersję
– korzystając z okazji, że właśnie
pojawił się w Polsce pierwszy egzemplarz
prosto z fabryki w Pordenone
nieopodal słynnego lotniska
wojskowego Aviano.
Pioneer 300 to szybki, nowoczesny
ultralajt „z górnej półki”, o typowych
walorach samolotów tej klasy:
prędkość przelotowa rzędu 250

W numerze 1/2013 przedstawiliśmy nowatorski,latający jeszcze wtedy w próbach, cztero miejscowy samolot Pioneer 400 z silnikiem Rotax 914. Owa intrygująca konstrukcja wywodzi się, jak wspomnieliśmy, z poprzedzającej ją dwuosobowej wersji Pioneer 300 z silnikiem Rotax 912. Pora więc przedstawić i tę wersję– korzystając z okazji, że właśnie pojawił się w Polsce pierwszy egzemplarz prosto z fabryki w Pordenone nieopodal słynnego lotniska wojskowego Aviano. Pioneer 300 to szybki, nowoczesny ultralajt „z górnej półki”, o typowych walorach samolotów tej klasy: prędkość przelotowa rzędu 250 km/h, ekonomiczna eksploatacja, bogata awionika, choć niecertyfikowana, ale oddająca pilotowi te same usługi, co w samolocie certyfikowanym do lotów IFR. Wśród podobnych sobie konstrukcji o podobnych osiągach i wyposażeniu, których cena plasuje się na poziomie 100 tys. euro, produkt włoskiej firmy Alpi Aviation wyróżnia się zastosowaniem oryginalnej technologii wykonania płatowca, który stanowi strukturę drewniano–kompozytową. To zapewnia jej lekkość i całkiem dużą sztywność. Technologia wpływa też na kształt i sylwetkę samolotu. Pioneer 300 , gdy się do niego podchodzi, wygląda jak kompozytowy – pukanie w skorupę skrzydła również nasuwa takie skojarzenie (drewno jest pokryte cienką warstwą kompozytu węglowego, więc wykończenie powierzchni jest takie, jak w samolotach kompozytowych). Jednak zgrabna, klasyczna sylwetka jest zbudowana z powierzchni rozwijalnych – tak jak samoloty konstrukcji metalowej. To wszystko razemw połączeniu z talentem konstruktora nadaje Pionierowi 300 jego charakterystyczny, pełen swoistego wdzięku klasyczny wygląd. 

 Warto wspomnieć tu o istnieniu też mniej wyposażonej, ale za to dużo tańszej i lżejszej konstrukcji ze stajni Alpi Aviation: Pioneer 200 o prostokątnym skrzydle i mniejszych zbiornikach to popularny samolot amatorski, który wytwórnia sprzedaje także w zestawach do samodzielnego montażu. Jeden egzemplarz „Dwusetki” aktualnie również lata w Polsce.

 Firma Alpi Aviation ma w ofercie również jeden niezaprzeczalny hit: ultralekki śmigłowiec Syton z napędem turbinowym – już wkrótce w Polsce (!). Krótkomówiąc, bohater niniejszego artykułu, Pioneer 300, pochodzi z „dobrej rodziny”.

[zobacz cały artykuł PDF]

Źródło: Przegląd Lotniczy, 12/2015. Tekst: K.Krawcewicz, zdjęcia: R.Peczka.

DEALER

AlpiYoYoFlysythiesLiquMoly Aero